Esettanulmány – Tame folyó, SMURF projekt, Anglia
Lakott területeket keresztező folyóink nagymértékben módosítottak, s többé már nem tekinthetőek természetes vízfolyásnak. Értéktelen, lefedendő, eltüntetendő elemekként tekintenek rájuk, pedig nagyon is fontos részei a városi életnek. Talán a törpikék hupikék színéről asszociálhatunk a SMURF (Sustainable Management of Urban Rivers and Floodplains = városi folyók és árterek fenntartható kezelése) projekt tárgyára és céljára, mely az urbánus környezetben található Tame folyó revitalizációjára, a folyó ökológiai állapotának és a vízminőségnek javítására életre hívott EU LIFE Environment projekt, mely a 2006-2007-es évek egyik legjobb ilyen természetű projektjének lett választva.
![]() |
A tervezési elvek szemléltetésére készített montázsok. Forrás: SMURF Project Methodology and Techniques. Jobb megközelíthetőség és szélesített, önalakító folyó meder. |
Bővebben itt:
A 140 km-es Tame folyó 73%-a városi vagy ipari környezetben húzódik, hatalmas nyomást gyakorolva a folyó vízháztartására. A folyó 75%-án az esztétikai minőség gyenge, vagy nagyon gyenge volt (“General Quality Assessment” by the Environment Agency of England and Wales). Ezért a folyóért fogott össze a többtagú csapat, és együtt törekedtek a legjobb ökológiai eredmény elérésre, és a társadalmi igények kielégítésére:
- Környezeti Hatóság, mint projektgazda (Environment Agency);
- Birmingham városi tanácsa (City Council),
- folyó vízügyi kezelője (Severn Trent Water),
- vízépítő mérnökök (HR Wallinfrord),
- egy német egyetem, mely az Emsch-i tájpark létrehozásában vet részt (Staatliches Umweltamt Herten)
- és angol egyetemek (University of Birmingham and Kings College London).

A projekt megvalósult részei:
- megállapították az ökológiai szempontú tervezés indikátorait, melyekből aztán az aktuális állapotot leíró kategóriákat hoztak létre, és ezekre kezelési javaslatokat is tettek;
- vízkezelési tervet és területhasználati tervet készítettek elő, melynek alapja egy GIS (térinformatikai rendszer) adatbázis volt.
- a projekt során biztosították a részvételi tervezés lehetőségét,
- 2 helyszínen patak meder módosítást hajtottak végre, ahol a társadalmi egyeztetésből származó tervezési elveket alkalmazták és az ott született ötleteket valósították meg.
A részvételi tervezés során törekedtek a lakosok állandó tájékoztatására, és olyan a közösségre jellemző összetételű munkacsoportot alakítottak, mely így képes volt a közösség és saját egyéni érdekeinek képviseletére. A csoportok több alkalommal vettek részt workshop-okon, melyek célja az ökológia szempontú tervezés megértetése, a projekt kereteinek bemutatása, az egyéni célok megismerése, a közösségi vízió és tervezési elvek megállapítása volt. A csoportok feladata volt az is, hogy a hallottakat minél szélesebb körben elterjesszék a tágabb társadalmi tájékoztatás érdekében.
A folyamat eredményeként a térinformatikai rendszerben gyűjtött adatokat CD-n, online elérhető térképeken közérthető módon nyilvánosságra hozták, hogy az egyéb érdekelt felek is megoszthassák észrevételeiket. A program alapján előkészítették a település területhasználati tervét, mely a folyót élő elemként próbálja ezentúl integrálni a településfejlesztési folyamatokba.
Pozitív továbbá, hogy a projekt tanulságait és metodikai részét részletesen is dokumentálták, így segítve a tapasztalatok terjedését az EU-s országok körében, remélve, hogy a tanultak más országokban is mintaképpen szolgálhatnak, és kisebb-nagyobb módosításokkal megvalósíthatóak lesznek majd.
Források
Layman report: http://ec.europa.eu/environment/life/project/Projects/index.cfm?fuseaction=home.showFile&rep=file&fil=LIFE02_ENV_UK_000144_LAYMAN.pdfSMURF Project Methodology and Techniques: http://www.wise-rtd.info/sites/default/files/d-2007-07-17-methodology_report.pdf
Megjegyzések
Megjegyzés küldése