Környezeti nevelés
Diplomám kapcsán a közösség patakhoz való viszonyát is vizsgálom, ezért törökbálinti óvodai és iskolai foglalkozásokat tartottam/tartok. A foglalkozások célja, a patak közösségben betöltött szerepének meghatározása, a környezeti minőség meghatározása, általános tájékoztatás a vízminőség fontosságáról, a patak ökológiájáról.
A Csupaszív Kétnyelvű Óvodában jártam! Az április 24-i foglalkozás összegzése
Rittmann Erika óvónő mutatta meg, a törökbálinti Csupaszív Kétnyelvű Óvoda Süni csoportjának egy napját. A foglalkozás alatt a gyerekek Hosszúréti-patakkal kapcsolatos emlékeire voltam kíváncsi, és hogy mennyire érzékenyek a környezeti problémákra. Segítségemre volt továbbá Takács Lajosné (Rózsika) Steiner Csilla pedagógiai asszisztens.
![]() |
Én, Steiner Csilla, Rittmann Erika (Takács Lajosné készítette rólunk a képet) |
Módszertan
Bevezetés
Cél: érdeklődés felkeltése, az élmények feltérképezése nyitott kérdésekkel.
A reggeli bemutatkozó kör után a gyerekekkel a patakkal kapcsolatos élményeikről beszélgettünk.
- Ismeritek-e a patakot? / Mit szoktatok csinálni? / Milyen a patak? / Milyen állatok vannak?
Hanganyag
Cél: a víztisztaság és a mederkialakítás fontosságának megértetése szerepjátékkal. Ebben elképzelt Béka Barátunk segített, néha szomorúan, máskor boldogan brekegte a mondókát.
A Bartos Erika Tele vele versikéje után négy hanganyag következett, melyet a patak különböző szakaszain készítettem. A feladat a hangok meghallgatása után kitalálni, mi az a hang, és hol lehet. Majd a videókat közösen megtekintve beszélgettünk a környezet és az élőhelyek minőségéről.
A hanganyagok elérhetőek itt:
- biatorbágyi szakasz az 1-es út mentén (elérhető itt)
- Vasút utcai szakasz (elérhető itt)
- Árpád utca és Szabadság utca közti nádas (elérhető itt)
- M7-es melletti rész (elérhető itt)
A gyerekek megértették a környezettel kapcsolatos problémákat.
Cél: a patak nem pontszerűen jelenik meg a városban, hanem településeken keresztül, nagyobb folyók felé tart. A háttérben aláfestő zeneként Schubert: "Die Forelle" (Fischer-Dieskau, Moore) dalát hallgattuk. Elérhető itt.
Ezután puzzle verseny következett, zenei háttérrel, melyben a Hosszúréti-patak vízgyűjtő területét ábrázoltam. A puzzle összerakott mása fekete-fehérben szerepelt a háttérben, így segítve a játékot. Ez kellett is, mert a területhasználati elemek mozaikossága elég zavaró lehet. Kérdésre a gyerekek felismerték a puzzle-ön található formákat, megértették, hogy ezek a tájat ábrázolják. Mélyebb tanulmányozásra azonban ebben a korosztályban nem volt lehetőség.
Cél: a hallottak elmélyítése, a patak környezeti állapotának minősítése.
- A kicsik egy tapétacsíkra rajzolták le, hogyan jutnak el az óvodától a Dunáig, milyen a patak, mi lehet benne, miket találnak a parton, mit csinálnak ott és minek örülnének. A rajzon előkerült a szennyezett Duna és torkolata (szemetes meder), patak menti játszóterek (Dózsa György tér, ahol az ovisok egy hete jártak), magán kertek (videón megfigyelhető elemek).
- A nagyobbak ismételten meghallgatták a hanganyagot és emlékezetből felidézték a patak medrének és környezetének minőségét. Jól idézték fel a felmerülő problémákat, ehhez fűződő érzelmi állapotukat is jelölni tudták. Így saját maguk értékelték a patak környezeti minőségét.
Terepbejárás
Cél: hallottak megfigyelése, helyhez kötése. Szabadtéri ügyességi játékokat is terveztünk, melyek a patak folyását magyarázták volna el, de a gyerekek hamar fáradnak.
A focipályás rohangálás során "Csepp vagyok a patakban" ringatót játszottunk, ezzel fejezve be a napot.
De szeretnék ovis lenni,
VálaszTörlésCuki békát nézegetni,
Patak parton járni-kelni,
s öt percig csak vízcsepp lenni!